keshav memorial institute of technology

An Autonomous Institution - Accredited by NAAC with 'A' Grade
( Powered by GENESIS )

** KMIT 2021-22 Batch : 2 students got selected for internship in Goldman Sachs with stipend of 75K per month (post pay package of 22.5LPA). **UGC Guidelines for Re-Opening the Universities and Colleges Post Lockdown due to COVID-19 Pandemic View PDF ** KMIT 2020-21 Batch Placements: 1 student got placed in Google with pay package of 31LPA **2 students got placed in Cisco with pay package of 14LPA **6 students got placed in Darwinbox with pay package of 8.4LPA

** COVID 19 ***Keep India at large safe***. The WHO lauded the Aarogya Setu mobile application for helping health departments to identify COVID-19 clusters . Kindly visit https://aarogyasetu.gov.in/ and install app https://www.mygov.in/aarogya-Setu-app/ ** KMIT 2020-21 Batch Placements: 9 students got selected in Amazon. Package: 30.5 LPA. Internship Stipend: 60000 per month. 3 students in ServiceNow. Package:21 LPA, Internship Stipend: 45000 per month.** 1 student got selected in Microsoft with a whopping salary package of 41.5 LPA. ** Very happy to share with you all that 12 students (as on 25th July, 2020) who were working as interns at Amazon got converted into FTEs. 100% conversions. ** Salary for SDE - 30 LPA (10 as SDEs) **Programmer Analyst - 12 LPA ( 2 as PA)** 1 student in Commvault with a salary package of 15 LPA. ** 4 students in Salesforce with a salary package of 12 LPA. ** 206 students from 2020 batch got selected in various companies with above 5 LPA. **

Student Achievements

S.No Student Organized By Event Acheivement
1VarshithaCourseraDeep learningSpecialization Certification
2Bonthala ShreyaCourseraDeep learningSpecialization Certification
3SMN TabassumCourseraStructuring Machine learning ProjectsCourse Certificate
4SMN TabassumCourseraImproving Deep Neural NetworksCourse Certificate
5SMN TabassumCourseraNeural Networks and DeepLearningCourse Certificate
6Sanjana RCourseraFront End UI Frame Works & Tools : BootStrap 4Course Certificate
7Sanjana RCourseraNeural Networks and DeepLearningCourse Certificate
8P SravanthCourseraFront End UI Frame Works & Tools : BootStrap 4Course Certificate
9P SravanthCourseraNeural Networks and DeepLearningCourse Certificate
10N Sri vidyaCourseraStructuring Machine learning ProjectsCourse Certificate
11N Sri vidyaCourseraImproving Deep Neural NetworksCourse Certificate
12N Sri vidyaCourseraNeural Networks and DeepLearningCourse Certificate
13Krishna ChaitanyaCourseraProgramming foundation with html,javascript and cssCourse Certificate
14Hadiya KausarCourseraNeural Networks and DeepLearningCourse Certificate
15N Sri vidyaCourseraSuccessful negotiation:Essential Strategies and skillsCourse Certificate
16Hadiya KausarCourseraNeural Networks from scratch in tensor flowCourse Certificate
17All YearsNPTELVarious Online Courses during covid-19 impacted January semesterCourse Certificate
18All YearsNPTELVarious Online CoursesCourse Completion
19Meghana AddiGCETENIGNA 2.0Appreciation
20SMERA MODANIGCETENIGMA 2.0Appreciation
21Hanup KumarIEEE Hyderabad SectionSection Student Congress '19Participation
22Smira ModaniIEEE Hyderabad SectionSection Student Congress '19Participation
23S VaishnaviIEEE Hyderabad SectionSection Student Congress '19Participation
24Team KMITKMitraMagazine
25Team KMITClubsOrganizing
26TeamsKMIT and RecurseIDEATHON - ProjectsWinners
27Sai Sandeep MGoogle Summer of Codeopen MRSProject Completion
28D HaripriyaGoogle Summer of Codeopen MRSProject Completion
29Sri MeghanaKyron Technologies Pvt LtdWAC 2019, WAC 2019,Android App Development WorkshopParticipation
30Viswatej B KMIT, AbhudayUtkaantiParticipation
31Murali Krishna CBITNational level student technical FestParticipation
32RUTHVIK THAMMISHETTYIEEE Hyderabad SectionSection Student Congress '19Partcipation
33SMERA MODANIGCETENIGMA 2.0Appreciation
34Aditi vaddulaGCETENIGMA 2.0Appreciation
35Sai Sri Karan KondaGCETENIGMA 2.0Appreciation
36Pratish MashankarKMIT, Abhyuday - 2020 IIT- BombayUtkraantiParticipation
37Pratish MashankarKMITPoster Presentation1st Prize
38Nihaal SangepuTSIC & TITAI-InnovateAppreciation as Mentor
39Nandika KailaSrisaila devasthanamsanskruthika karyakramaluAppreciation
40Nandika KailaTelangana folk arts academyMegha celebrations Appreciation
S.No Student Organized By Event Acheivement
1Pingali Raghavendra SurajLiteracy Helping HandsInnovators Challenge 2019I-SUMMIT'19 AWARD
2All years NPTELOnline CoursesKMIT Rated as Top 1 institution
Wrt highest rating points
3Meghana Palakodeti, Yetcherla Sai Vishwa Tej, Annanya Bhandari, Shivani Bhatnagar, Katipally Sai Arun Reddy.MHRD,MIC, PERSISTENTSmart India HackathonWinners
4ToppersKMITGraduation DayMedals for Academic Toppers
5Ruthvik ThammishettyIEEE Standards AssociationHands- on Workshop on IOT & DronesPartcipation
6MANASA.MIEEE MVSR STUDENT BRANCHCODIGOParticipation
7Murali Krishna Komati ReddyRELIANCE FOUNDATION COLLEGE FOOTBALLFoot ball festPartcipation
8Murali Krishna Komati ReddyVBITState level Inter Engineering Collegiate Foot ball FestPartcipation
9Viswa Tej BVasavi College of EngineeringQ-Fiesta, EuphoriaPartcipation
10B Viswa TejKMITTechnical Course Completion
11SMERA MODANIIEEE MVSR STUDENT BRANCHCODIGOPartcipation
12Akshay KumarBITS Pilani Hyderabad, Sports MeetPower lifting2nd Prize
13Nandika KailaBangaru Telangana Folk Arts AcademyMuvvala SavvadiWinner
S.No Student Organized By Event Acheivement
1Priyanka International Tourism and Cultural PromotionDance3rd Prize
2TeamSports Authority of TelanganaSkatingWinners
3TeamTelangana Power lifting CampionshipPower liftingOverall Champion
4Meeta Kapoor Roller Skating Association of TelanganaRoller SkatingWinners
5TeamInter District Power lifting campionshipPower lifting2nd Prize
6S Soundarya Trinity College of LondonPianoLevel 2 Award
7Akshay KumarTelangana Power lifting AssociationInter District Power lifting campionshipPartcipation
8Prathik NemivantKMITFootball1st place
9M SankirthKMITFootball1st place
10Akshay KumarBITS Pilani Hyderabad, Sports MeetBody BuildingParticipation
11Ritish kannayagariKMITKMIT EveningAppreciation
12AsmatKMITKMIT EveningParticipation
13SmeraIEEE Hyderabad SectionSection Student CongressParticipation
14Ruthvik ThammishettyCASS/ED Societies & IEEE india CouncilWorkshop on VLSI DesignPartcipation
15Ruthvik ThammishettyCAS/ED Societies & IEEE india CouncilWorkshop on IOTParticipation
16Sai National wide weight lifting CompetitionWeight liftingGold
S.No Student Organized By Event Acheivement
1P PhanindarMedak Dist Fencing AssociationSabre IndividualSilver Medal
2PriyankaArtistic dance Association Dance2nd Prize
3ShivaniSanchalna School of DanceDanceParticipation
4PhanindarManipur Fencing AssociationSabre IndividualParticipation
5SankirthAnurag Group of InstitutionsCricketParticipation
6SankirthAnurag Group of InstitutionsFootballParticipation
7R. SanjanaMission directorate Sports DevelopmentNational level Sports competition under kelo India3rd position - Tennis Double
8R. SanjanaMission directorate Sports DevelopmentNational level Sports competition under kelo IndiaParticipation - single's Tennis
9Ahmed Bin abdullah bin MahfoozWilshire labs pvt ltdAllama Iqbal Cricket Tournment Appreciation
S.No Student Organized By Event Acheivement
1 Meeta Kapoor Mahaboobnagar Skating Association Roller skating Winners
2S SoundaryaTrinity College LondonGrade1 PianoMerit
3SnikithaNational Games FencingParticipation
4K ShivaniBadradri Nrutyabishekam at National levelClassical Dance
5Snikitha ChinnamMaharashtra Fencing Association, Nashik District Fencing AssociationSabreLevel 1 Award
6Leela PrasadKarnataka Boxing AssociationInterstate ChampionshipSilver
7SankirthSR Enginnering CollegeSouth India Inter Engineering Cricket tournamentParticipation
8K ShivaniThe book of Telangana recordsDanceParticipation
9M. SankirthAnurag group of InstitutionsFootballParticipation
10K ShivaniBadradri NrutyabishekamDanceParticipation
11S Soundarya Trinity College of LondonPianoParticipation